РЕСУРСИ ПО АНАЛИТИЧНА ФИЛОСОФИЯ
Електронна поща:
  • Концепция
  • За аналитичната философия
  • Дисциплини
    • Описание на дисциплините
    • Философия на езика
    • Теория на познанието
    • Философия на науката
    • Философия на съзнанието
    • Когнитивна наука
    • Академично писане
  • Мултимедия
    • Мозък, съзнание и език
    • Наука и общество
  • Връзки
  • Контакти

ВРЪЗКИ

(1) Станфордският речник по философия, за разлика от сайтове като "Wikipedia", представлява препоръчителен източник за цитиране, доколкото неговият професионален статус може да се сравни с този на академичен журнал. "Речникът" се поддържа от квалифициран в конкретните тематични области персонал, включващ в себе си професори от различни научни институти. Всяка статия се характеризира с дата на написването, дата на промяната по нея, редактор и автор, притежаващ авторските права върху нея.

http://plato.stanford.edu
(2) Българското общество за аналитична философия е първата официална структура в България, която се занимава с популяризиране и насърчаване на аналитичната философия в страната. Настоящите дейности на дружеството включват редовен семинар, работни срещи за обсъждане на изследователски начинания и проектна дейност.

http://www.bsap.bg
(3) Доц. д.ф.н. Анета Карагеоргиева е дългогодишен преподавател по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Професионалната й работа е свързана с дисциплини като философия на езика, теория на познанието и когнитивна наука. Ръководител е на единствената у нас магистърска програма по философия на съзнанието и езика, обединяваща преподаватели и студенти от различни области.

Нейната книга "Философия на съзнанието" е важен източник на български език за всеки, който иска да се запознае със съвременната философия на съзнанието и когнитивна наука.

Тук може да прочетете "Философия на съзнанието" online и безплатно:
http://www.saznanieto.philosophy-bg.info/
Библиографски данни за цитиране: Карагеоргиева, А. Философия на съзнанието. ИК „Библиотека 48”, София, 2008


(4) Доц. Константин Янакиев е преподавател по философия на науката в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Благодарение на разработения от него сайт, студентите му, а и всички, които проявяват интерес, имат свободен достъп до класически в тази област текстове, преведени на български език.

http://cartes.hit.bg/ (към момента, юли 2016 г., сайтът е закрит)
(5) Поредицата Minnesota Studies in Philosophy of Science изиграва ключова роля във формирането на съвременната философия на науката; в нея има много текстове, които са класика днес. Достъпът до първите 14 тома е свободен.

http://www.mcps.umn.edu/philosophy/complete.html
(6) Целта на Европейското общество за аналитична философия (ESAP) е да обединява на интернационално ниво аналитичните философи в Европа. В сайта можете да получите информация за обществата за аналитична философия в Европа, за издаваните списания, за предстоящи работни срещи, конгреси и конференции.

http://analyticphilosophy.eu/
(7) Сайтът на австралийския философ Дейвид Чалмърс е изключително полезен що се отнася до обема на своите ресурси. Освен разработките на самия Чалмърс, сайтът съдържа 7734 свободни online статии от различни философи в областта на философия на съзнанието, както и много други линкове към уеб библиографии, ресурси и дори хумористични философски страници.

http://consc.net/chalmers/
(8) MindPapers е огромна библиография по философия на съзнанието и когнитивна наука. Добрата тематична подредба прави ориентацията във внушителното информационно съдържание лесна. Не всички статии обаче могат да бъдат четени безплатно.

http://consc.net/mindpapers/
(9) The Internet Encyclopedia of Philosophy (IEP) е онлайн ресурс, поддържан както от професионалисти, така и от доброволци. Статиите са индексирани азбучно и тематично, изчерпателни са и се пишат на достъпен език, но не включват оригинална дата на публикация, а при някои липсва и информация за автора. Главни редактори са James Fieser и Bradley Dowden - университетски преподаватели в САЩ.

http://www.iep.utm.edu/